Categories
Մաթեմատիկա Uncategorized

Առաջադրանքներ

  1. Լրացրու բաց թողնված թվերը։
Categories
Մաթեմատիկա Uncategorized

Մաթեմատիկա

  1. Պարզի՛ր աjն թիվը, որը պիտի լինի աստղանիշի փոխարեն։

օրինակ՝ 200 – 120 = 80, 120 + 80 = 200

120 + 80 = 200

750 + 250 = 1000

600 + 350 = 950

330 + 470 = 800

700 – 550 = 150

1450 – 650 = 800

 

  1. Կատարի՛ր

48 x 3 = 144

54 x 8 = 432

33 x 5 = 165

45 x 5 = 225

  1. Օգտվելով գնացուցակի տվյալներից՝ պատասխանի՛ր հարցերին:

 

ապրանք   1 հատի արժեքը
մատիտ 80 : 8 x 5 50
գրիչ 50 – 10 = 40
թուղթ 50 : 5 = 10
կավիճ 10 x 2 = 20 20
ռետին Գրիչից 20 դրամով թանկ է 60
սրիչ Գրիչից 2 անգամ թանկ է 80

 

Ա. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 2 ռետին գնելու համար:

120

Բ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 3 մատիտ գնելու համար:

150

Գ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 5 թուղթ գնելու համար:

50

Դ. Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 գրիչ գնելու համար:

160

Ե. Յուրաքանչյուր առարկայից մեկ հատ գնելու համար:

260

Զ. Յուրաքանչյուր առարկայից երկու հատ գնելու համար:

520

Categories
Մաթեմատիկա Լրացուցիչ կրթություն Uncategorized

Լրացուցիչ

  1. Կատարի՛ր առաջադրանքը։

45 x 5 = 225

145 x 5 = 725

1145 x 5 = 5725

 

23 x 2 = 46

123 x 2 = 246

1123 x 2 = 2246

 

  1. Պարզի՛ր, թե նշված թվերից, որը կարող ես դնել աստղանիշի փոխարեն։

60 x 8 = 480 8, 80, 9, 90

835 – 35 = 800    15, 25, 35, 45

270 : 30 = 9       30, 50, 40, 5

450 + 350 = 800   150, 250, 350

 

  1. Համառոտագրի՛ր և լուծի՛ր։
  • Մարիամը գրիչի համար վճարեց 270 դրամ, իսկ տետրի համար 70 դրամով ավել։ Որքա՞ն վճարեց նա գնումների համար։

 

Գրիչ – 270 դր

Տետր – 70 դր – ով ավել

Որքան- ? նա վճարեց այդ գնումների համար

 

Լուծում

270 + 70 = 340

270 + 340 = 610

Պատ.՝ 610

 

  • Երեք բաքում միասին կա 500լիտր ջուր։ Հայտնի է, որ առաջին բաքում կա 110լ ջուր, երկրորդում՝ առաջինից 150լ-ով ավել։ Քանի՞ լիտր ջուր կա երկրորդ և երրորդ բաքերում։

 

Երեք բաքում միասին – 500 լ ջուր

1 – 110 լ

2 – 150 լ – ով ավել

Քանի – ? լ ջուր կա 2 և 3 բաքերում

 

Լուծում

110 + 150 = 260

110 + 260 = 370

500 – 370 = 130

Պատ.՝ 2 բաք 260. 3 բաք 130

 

 

 

 

Categories
Մաթեմատիկա Uncategorized

Խնդիրներ

Տղան ունի 1064 դրամ, նա ուզում է գնել դդում որը արժե 164 դրամ:

Categories
Մաթեմատիկա

Ա)10 x 4 = 40                 բ)100 x 7 = 700             գ)75 x 10 = 750             դ)9 x 100 = 900

10 x 40 = 400                100 x 8 = 800                    36 x 10 = 360               20 x 100 = 2000

10 x 36 = 360                 100 x 30 = 3000               40 x 10 = 400               35 x 100 = 3500

215.

Ա)4 x 10 + 2 x 18 = 76                 Բ)42 x (18 – 2 x 4) = 420          գ) (432 – 381) x (38 – 28) = 510

25 x (6 + 2 x 2) = 250                  5 x (75 + 5 x 5) = 500                  (524 – 514) x (27 + 36) = 630

(16 – 6) x 24 = 240                       60 : 6 x (4 x 8) = 320                  (603 – 598) x (37 + 63) = 1500

Categories
Մաթեմատիկա

Քնարիկը եղևնու համար գնեց 49 խաղալիք, իսկ Լիլին 5 – անգամ ավելի:

Որքան խաղալիք ունեն նրանք միասին:

Լուծում

49 x 5 = 245

245 + 49 = 294

                                              Պատ.՝  294

Ձմեռ պապիկը Մոնիկաին բերեց 72 նվեր, իսկ նարեին 8 – անգամ քիչ:

Ձմեռ պապիկը, որքան նվեր բերեց նրանց միասին:

Լուծում

72 : 8 = 9

72 + 9 = 81   

                                     Պատ.՝ 81

Categories
Մաթեմատիկա

Առաջադրանք մաթեմատիկաից

1. 724 – 582 = 142

2. 3հ. + 2տ. + 5մ. = 325

3. 72 : 9 + 8 x 6 = 56

4. 486 + 315 = 801

5. 3

6. 8